Możesz samodzielnie zmienić ustawienia plików cookie w przeglądarce internetowej. Pamiętaj, że zmiana tych ustawień może spowodować nieprawidłowe działanie witryny.

Jaki certyfikat?

Jaki certyfikat?

Jakie jest znaczenie certyfikatu w obszarze zarządzania projektami? Czy warto go mieć? Czy rzeczywiście może on pomóc w zawodowej karierze? Odpowiadając na te pytania, trzeba uczciwie przedstawić sytuację. Wielu pracodawców może nie mieć świadomości tego, czym jest i co potwierdza certyfikat Project Management Professional (PMP®), PRINCE2® bądź inny. Mimo to, jeżeli planujesz rozwój kariery zawodowej w obszarze zarządzania projektami, to certyfikat potwierdzający Twoje kompetencje będzie istotnym krokiem na tej ścieżce kariery.

Dla poparcia tej tezy istotny jest fakt, że coraz częściej pośród innych formalnych wymagań potencjalni pracodawcy oczekują potwierdzenia kompetencji w postaci certyfikatu. Pośród pracodawców czyniących to bez świadomości znaczenia certyfikatu będą również i tacy, którzy znają się na rzeczy. Globalne koncerny w większości są już świadome tego obszaru kompetencji. Część z nich ma wewnętrzne ścieżki rozwoju kierowników projektów, ustawione zgodnie z poziomami certyfikacji. Dlatego też szukając zaczepienia w tych organizacjach, warto legitymować się certyfikatem Certified Associate in Project Management (CAPM)® lub PRINCE2® Foundation. Potwierdzają one naszą znajomość podstaw zarządzania projektami i mogą pomóc nam uzyskać stanowisko Junior PM-a lub asystenta kierownika projektu.

Duże znaczenie przy wyborze pomiędzy wyżej wymienionymi certyfikatami będzie miała przynależność geograficzna naszego potencjalnego pracodawcy. Jego korzenie w Wielkiej Brytanii, bądź powiązanie ze światem instytucji Unii Europejskiej czy też szerzej administracji publicznej, wyraźnie wskazują nam na certyfikację w obszarze metodyki PRINCE2®. Stała się ona podstawą zarządzania projektami również wielu europejskich przedsiębiorstw, choć silnie rywalizuje o ich zainteresowanie standard powstałego w USA, a dziś globalnego Project Management Institute (PMI), tzn. PMBOK® Guide. PMI jest bezsprzecznie największą organizacją zrzeszającą kierowników projektów i liczy ich już ponad 500 000 na całym świecie. Jest ona bardzo aktywna w tak dynamicznie rozwijających się lokalizacjach jak Chiny, Indie, Zatoka Perska, USA, Australia, czy bliższe nam Niemcy.

Doświadczeni kierownicy projektów również powinni pomyśleć o certyfikacji. W czerwcowym wydaniu PMNetwork® pojawił się artykuł, którego autorką jest dyrektor obszaru „program and project management” w londyńskiej agencji zatrudnienia. W swoim tekście przedstawia ona rekomendacje dla osób w różnych momentach kariery. Przykładowo koordynatorowi projektów z ponad dwudziestoletnim stażem radzi: „Twoje doświadczenie do tej pory będzie postrzegane przez potencjalnych pracodawców jako nieformalne. (…) Pierwsza rzecz jakiej potrzebujesz to zdobyć formalne doświadczenie w obszarze zarządzania projektami oraz certyfikację PMP®”.

Może zwróciło Twoją uwagę, że wspomniana autorka nie wymieniła certyfikatu PRINCE2® Practitioner. Pomimo pracy w Wielkiej Brytanii nie powinno to zaskakiwać. Certyfikat PRINCE2® Practitioner jest potwierdzeniem głębszego zrozumienia metodyki zarządzania projektami, ale nie potwierdza formalnie zebranego doświadczenia w tym obszarze. Pozwala się on wyróżnić wśród kandydatów na kierowników projektów związanych z administracją publiczną, ale może być niewystarczający dla zdobycia stanowiska w prywatnym biznesie. Dlatego również poddani Jej Królewskiej Mości niejednokrotnie wybierają certyfikat PMP®.

W tym tekście ograniczyliśmy się jedynie do certyfikacji PMI oraz PRINCE2®. Oczywiście istnieje wiele innych certyfikatów, w tym liczne odmiany certyfikacji w zakresie zyskujących na popularności zwinnych podejść do zarządzania projektami. Nie mniej jednak, nadal to właśnie te dwa stanowią podstawę dla kierowników projektów.