Możesz samodzielnie zmienić ustawienia plików cookie w przeglądarce internetowej. Pamiętaj, że zmiana tych ustawień może spowodować nieprawidłowe działanie witryny.

Zmiany w certyfikacji PMP®

Zmiany w certyfikacji PMP®

PMI® oficjalnie ogłosiło wprowadzenie zmian w certyfikacji PMP®. Nie są to zmiany powierzchowne. Wg tego, co możemy przeczytać w oficjalnych materiałach przygotowanych przez PMI®, zmiany dotyczyć będą zarówno domen ekspertyzy, w których doskonalić powinien się kierownik projektu, jak i odniesień do metodyk zwinnych, czy hybrydowych. Nowa wersja egzaminu obowiązywać będzie od 15 grudnia 2019. Osoby zainteresowane zdobyciem certyfikatu na aktualnie obowiązujących zasadach powinny w krótkim czasie rozpocząć proces przygotowania do egzaminu oraz złożyć aplikację certyfikacyjną w PMI®.

O samych zmianach wiemy jeszcze niewiele. Zapewne po pierwszych miesiącach i zebraniu informacji od osób, które jako pionierzy podchodziły do nowej certyfikacji, będziemy wiedzieli więcej. Tymczasem PMI® informuje nas, że zmienia się diametralnie perspektywa spojrzenia na domeny ekspertyzy projektowej. W dotychczasowej wersji egzaminu PMI® dzieliło domeny ekspertyzy projektowej na 5 kategorii:

1. Inicjowanie (Initiating),

2. Planowanie (Planning),

3. Realizacja (Execution),

4. Monitorowanie i kontrola (Monitoring & Control),

5. Zamknięcie (Closing).

W nowej wersji egzaminu domeny ekspertyzy projektowej mamy 3:

1. Ludzie (People),

2. Proces (Process),

3. Środowisko biznesowe (Business environment).

Więcej szczegółów na temat nowych domen i spodziewanych różnic w konstrukcji samego egzaminu podamy wkrótce. Nawiązując jednak do wcześniejszych zmian wersji samego egzaminu PMP® zdecydowanie zalecamy w miarę możliwości szybkie przygotowanie się do zdobycia certyfikatu na dotychczasowych zasadach. Nim poznamy specyfikę nowego egzaminu, a firmy szkoleniowe przygotowujące do certyfikacji dostosują swoje kursy, zapewne minie kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

Wkrótce będziemy mieli specjalną ofertę szkoleń przygotowujących do certyfikacji PMP® jeszcze na dotychczasowych zasadach. Opracowujemy ją osób zarejestrowanych w pmValley razem z naszym partnerem, firmą pmexperts (www.pmexperts.com), posiadającą status PMI® Registered Education Provider.